جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

تاریخچه آموزشکده نقشه برداری (سازمان نقشه برداری کشور )

  دانشکده نقشه برداری به عنوان اولین مؤسسه آموزشی کشور در زمینه مهندسی نقشه برداری فعالیت خود را در سال 1340 در سازمان نقشه برداری کشور آغاز نمود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این دانشکده همراه با تعدادی از مجتمعهای آموزشی دیگر متمرکز گردیده و در قالب مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی (دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی فعلی) به فعالیت خود ادامه داد. به دنبال آن، سازمان نقشه برداری کشور آموزشکده نقشه‌برداری را در سال 1362 تأسیس و در سال 1364 موفق به اخذ موافقت اصولی از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت گردید. در سال 1365 مجوز ایجاد دورة کاردانی در رشته نقشه‌برداری (ژئودزی) و در سال 1366، مجوز ایجاد دورة کاردانی کارتوگرافی نیز از وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت دریافت گردید و نیروهای کارآمدی در حدود 1000 نفر فارغ‌التحصیل در رشته های مزبور  با موفقیت تربیت شدند. در ادامه فعالیتها از ابتدای مهرماه سال 1386 نیز با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دورة کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی نقشه‌برداری برگزار و سالانه 35 دانشجو جذب می‌گردد. همچنین در تاریخ 11/8/87 مجوز پذیرش دانشجوی شبانه مهندسی نقشه‌برداری در سال تحصیلی 89- 1388 اخذ گردید.

   

  در اجرای ماده 49 قانون برنامه چهارم توسعه٬ اساسنامه آموزشکده در سال 84 به تصویب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید. آموزشکده نقشه برداری به طور مستقیم، زیر نظر هیأت امناء بوده و از طریق آزمون سراسری در مقطع کاردانی فنی و کارشناسی نا پیوسته در دو رشته عمران- نقشه برداری و عمران - کارتوگرافی سالانه تعداد 100 نفر دانشجو می پذیرد. در حال حاضر، تعداد 190 نفر دانشجو در رشته کارتوگرافی و نقشه برداری در آموزشکده مشغول به تحصیل هستند. تا سال 1387، تعداد1000 نفر دانشجو  از این آموزشکده دانش آموخته شده اند.

   

  آموزشکده نقشه برداری٬ علاوه بر جذب و تربیت دانشجو در رشته های فوق٬ برنامه جامع آموزش کارکنان سازمان نقشه برداری کشور(طرح پودمانی) را تدوین و به تصویب سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور رسانده است. این طرح از سال 83 در سه مقطع کاردانی٬ کارشناسی و کارشناسی ارشد در سازمان نقشه برداری کشور و توسط این آموزشکده اجرا می گردد.

   

  از دیگر فعالیتهای آموزشکده، می توان به دوره های کوتاه مدت اشاره داشت که به عنوان نمونه، آموزش مهارتهای هفتگانه (ICDL) برای کارکنان سازمان نقشه برداری کشور از این دسته به شمار می آید. علاوه بر آن٬ دوره های دیگری در زمینه های تخصصی نقشه برداری مطابق تقویم آموزشی، توسط این آموزشکده جهت کارشناسان سازمانهای مرتبط با اطلاعات مکانی و علوم ژئوماتیک سالانه به صورت دوره ای اجرا می شود. همچنین این آموزشکده به منظور بهره گیری از مزایای آموزش از راه دور ٬ آموزش های لازم را در قالب لوح فشرده در زمینه های مختلف در اختیار علاقمندان قرار داده و می دهد.

   

  این آموزشکده٬ به منظور ارتقای سطح آموزش٬ دعوت از اساتید مجرب داخلی (اعم از اعضای هیأت علمی دانشگاه های معتبر و کارشناسان با سابقه سازمان نقشه برداری کشور) و بعضاً خارجی را در دستور برنامه های خود قرار داده که در این بخش می توان به تشکیل کارگاه های آموزشی متنوع با بهره گیری از اساتید صاحب نظر جهانی اشاره نمود. این آموزشکده با در اختیار داشتن 10 کلاس به همراه تجهیزات کمک آموزشی نظیر ویدئوپروژکتور، انبار فنی مجهز به دستگاه های آنالوگ و دیجیتال نقشه برداری و آتلیه فتوگرامتری مجهز به شش دستگاه فتوگرامتری رقومی و پنج دستگاه فتوگرامتری آنالوگ ( A7٬ A8٬ B8 و ترمیم) و همچنین سایت کامپیوتری مجهز به نرم افزارهای تخصصی نقشه برداری و کارتوگرافی و متصل به اینترنت٬ سالانه پذیرای دانشجویان دانشگاه های کشور جهت گذراندن دوره های عملی نقشه برداری می باشد.


  این مطلب تا کنون 32 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 25 مرداد 1394
  منبع
  برچسب ها : نقشه ,برداری ,آموزشکده ,کشور ,سازمان ,آموزش ,نقشه برداری ,برداری کشور ,سازمان نقشه ,آموزشکده نقشه ,کارکنان سازمان ,وزارت علوم، تحقیقات ,
  تاریخچه آموزشکده نقشه برداری (سازمان نقشه برداری کشور )

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 10 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر